
Wielu z nas pamięta ciągle zawartość swojej wyprawki z pierwszej klasy podstawówki. Te wspaniałe tornistry, obiekt marzeń, czyli wielkie rozkładane piórniki z zestawami kredek i flamastrów, szesnastokartkowe zeszyty w kratkę i linie… Na dalszych etapach edukacji raczej rezygnowaliśmy z nadprogramowego wyposażenia, a część z nas skończyła liceum z jednym zeszytem i długopisem. Przed rozpoczęciem pierwszego roku akademickiego także trzeba skompletować wyprawkę.
Zeszyty i notatniki
Gdy spojrzysz na nowy plan zajęć i wykładów, zobaczysz często więcej przedmiotów niż na licealnym planie. Nie warto kupować osobnego zeszytu w twardej oprawie na każde ćwiczenia i wykład – musiałbyś wtedy nosić wiele zbędnych kilogramów. Na uczelni bardzo dobrze sprawdzają się kołonotatniki z podziałką na różne przedmioty. Wygodnie się w nich prowadzi notatki podczas wykładów. Ważna jest twarda oprawa – w niektórych salach brakuje wygodnych pulpitów i dlatego gruba okładka daje oparcie podczas pisania. Niektórzy korzystają z podkładek z klipsem, do których wczepiają czyste kartki. Ten sposób jest dobry, jeśli umiesz utrzymać porządek i następnie przekładać notatki do odpowiednich segregatorów. O tym, jak robić dobre notatki na studiach przeczytasz w tym przydatnym wpisie.
Lekki laptop
Jeszcze kilka lat temu widok wielu laptopów na sali wykładowej nie był tak często spotkany. Obecnie wielu studentów decyduje się na zabranie przenośnego komputera na zajęcia. Jeśli umiesz szybko i bezwzrokowo pisać na klawiaturze, to możesz zamiast w zeszytach, robić notatki w laptopie. Dzięki temu masz od razu wszystko ładnie spisane – przed sesją nie będziesz musiał odczytywać ręcznych bazgrołów. Posiadanie własnego komputera przenośnego ułatwia również pisanie prac zaliczeniowych, do których niezbędne materiały znajdziesz tylko na miejscu w czytelni. Laptop dla studenta powinien być nieduży i lekki. Bateria powinna wytrzymywać długotrwałą pracę bez ładowania, ponieważ rzadko na salach wykładowych można spotkać odpowiednią ilość gniazdek. Rozważ zakup Macbook Air z euro.com.pl – warto kupić porządny komputer, który nie będzie się psuł i może towarzyszyć ci przez całe studia.
Długopisy i piórnik
Nie możesz całkowicie rezygnować z narzędzi do pisania ręcznego. Możesz pisać zwykłymi długopisami, ale warto zastanowić się nad dorosłym gadżetem, czyli porządnym piórem wiecznym. Prawdziwe pióro pomaga wyrobić rękę i ładny podpis. Istotnym narzędziem w ręku studenta są kolorowe zakreślacze. Ułatwiają zaznaczanie ważnych fragmentów artykułów i danych w tabelach. W zależności od tego, na jakie studia się wybierasz, może być ci potrzebny również zwykły ołówek. Do przechowywania przyrządów do pisania przeznacz jedną kieszeń w torbie lub plecaku, aby nie szukać ich ciągle na początku zajęć. Mały piórnik również pomoże zachować ci porządek – może wywoływać śmiech na twarzach kolegów, ale to oni zaraz będą chcieli pożyczyć ołówek czy zakreślacz.
Teczki i segregatory
Od pierwszego roku zachowuj porządek w materiałach i notatkach. Będzie to przydatne przed każdą sesją oraz przed egzaminami licencjackim czy inżynierskim oraz magisterskim. Artykuły dotyczące danego przedmiotu schowaj do jednej teczki i podpisz ją. Jeśli teczek uzbiera się dużo, możesz umieścić je w kartonie, na którym też umieść informację o tym, co znajduje się w środku. Nie będziesz tracić czasu na naukę na poszukiwania materiałów. Do segregatorów wkładaj nawet pojedyncze strony notatek, ponieważ nigdy nie wiesz, czy właśnie o to nie zostaniesz zapytany na egzaminie.