Poradniki zakupowe

Tanie linie lotnicze – Czyli czym różnią się tani przewoźnicy od tradycyjnych linii?

linie lotnicze

Podróżowanie samolotami to ulubiona forma transportu wielu osób. Sporo z nich korzysta z tanich linii lotniczych, aby obniżyć maksymalnie cenę podróży i zaoszczędzić na dotarciu do celu. Tanie linie lotnicze takie jak WizzAir czy Ryanair oferują również bardzo rozbudowaną sieć połączeń z wielu miejsc i do wielu lokacji. Ale czy rzeczywiście tanie linie lotnicze oferują znacznie niższy komfort podróży? Czy niższa cena w porównaniu z trakcyjnymi przewoźnikami jest naprawdę okazją? W tym tekście odpowiadamy na pytanie — czym różnią się tanie linie lotnicze od tych tradycyjnych.

samolot tanie linie lotnicze

Odprawa online i brak obsługi na lotnisku

Subskrybuj Newsletter

Dołącz do społeczności Zakupersów i bądź zawsze poinformowany o najnowszych okazjach, promocjach i próbkach do zgarnięcia.

Subskrybując, wyrażasz zgodę na wysyłanie Ci wiadomości e-mail. Masz jednak możliwość wycofania swojej zgody w dowolnym momencie.

Pierwszym elementem, w którym tanie linie lotnicze mogą różnić się od tych tradycyjnych, jest odprawa na lotnisku oraz możliwość załatwienia sprawy osobiście. Przeważnie tanie linie lotnicze umożliwiają jedynie odprawę online oraz samodzielnie wydrukowanie biletu. Często nie mają również swoich stanowisk czy siedzib na lotniskach i w porównaniu do tradycyjnych linii lotniczych może być to pewnego rodzaju utrudnieniem. Jeśli istnieje możliwość odprawienia się na lotnisku, bardzo często będziemy musieli zapłacić za tą usługę dość wysokie koszty. Wybierając tanią linię lotniczą, powinniśmy zatem liczyć na samodzielność oraz pomoc zdalną np. telefonicznie czy online.

Zobacz także: Planując wyjazd wakacyjny samolotem warto pomyśleć o rezerwacji pobytu w komfortowym hotelu. Sprawdź aktualne promocje Booking oraz oferty w Booking.

Miejsce postojowe samolotu

Kolejną różnicą, która jest widoczna, gdy podróżujemy tanimi liniami, jest miejsce postojowe samolotu. Choć nie jest to regułą, przeważnie samoloty tanich linii lotniczych znajdują się w odległych częściach płyty lotniskowej. Najczęściej jako pasażerowie jesteśmy dowożeni do samolotu autobusem i wchodzimy do niego samodzielnie po schodach. Jest to element, który może wpływać na komfort w pewnym względzie. Wejście rękawem prosto z hali lotniskowej do samolotu jest dużo przyjemniejsze oraz dużo bardziej komfortowe. Ciekawą podpowiedzią, z której korzystają stali klienci takich linii czy doświadczeni podróżnicy jest to, aby zajmować miejsce w autobusie jako ostatni. Dzięki temu przy wysiadaniu na płycie lotniska przy samolocie, wysiądziemy z pojazdu jako pierwsi i będziemy mogli wcześniej wejść na pokład samolotu.

wakacje samolotem tanimi liniami lotniczymi

Lotniska, na które latają tanie linie

Kolejną i jedną z największych różnic, jakie możemy zaobserwować między tanimi liniami, a liniami tradycyjnymi jest to, na jakie lotniska latają te pierwsze. Tanie linie latają jedynie na lotniska mniejsze o niższym poziomie atrakcyjności. Samolotów tanich linii próżno szukać na głównych lotniskach Paryża czy Londynu. Najczęściej korzystają one z miejsc bardziej oddalonych od centrum. Dzieje się tak za sprawą wysokich opłat lotniskowych na lotniskach głównych. Te są znacznie wyższe niż na lotniskach oddalonych o kilkanaście — kilkadziesiąt kilometrów od centrum. Suma w opłatach za lądowanie samolotu jest na tyle spora, że tani przewoźnicy nie mogą pozwolić sobie na korzystanie z głównych lotnisk. Jeśli wybieramy się w podróż tanią linią, należy wziąć ten aspekt pod uwagę. Przeważnie dotarcie z mniejszego lotniska pod miastem nie jest dłuższe czy droższe od podróży z głównego lotniska. Czasami jednak może być nieco bardziej kłopotliwe. W takich sytuacjach, warto rozliczyć koszt dotarcia do centrum i przeliczyć czy lepszym rozwiązaniem nie będzie wybranie droższej linii.

Komfort w samolocie

Jedną z głównych różnic, jaka występuje między tanimi liniami, a liniami standardowymi jest związana z komfortem podróży. Na temat ten narosło już wiele mitów, które mają często w sobie ziarno prawdy. Tanie linie lotnicze chcą przewozić maksymalną ilość pasażerów w samolocie, aby uzyskać za jeden przelot maksymalny zysk. Najczęściej siedzenia oddalone są od siebie w samolotach tanich linii lotniczych na niewielką odległość, co przy dłuższym locie lub wysokim wzroście może być niekomfortowe. W samolocie tanich linii nie otrzymamy również darmowych gadżetów np. poduszek itp. darmowego internetu czy systemu rozrywki multimedialnej. Siedzenia na ogół są również nieco mniej wygodne, gdyż przewoźnikom zależy na wadze samolotu, choć z tym elementem, nie powinniśmy mieć większego problemu — szczególnie na krótkich trasach.

Dodatkowe opłaty

Dodatkowe opłaty — pod tym względem tanie linie lotnicze różnią się w znaczny sposób od linii tradycyjnych. Linie tanich przewoźników oferują w cenie biletu jedynie podstawowe usługi, czyli sam przelot, miejsce siedzące oraz mały bagaż podręczny. Oferują jednak bardzo wiele innych usług – dodatkowo płatnych, które rekompensują im bardzo niską cenę samego biletu. Najczęściej tanie linie lotnicze czerpią z dodatkowych usług płatnych nawet kilkadziesiąt procent ogólnych zysków, co najlepiej obrazuje zasadę ich działania. W tanich liniach najczęściej zapłacić będziemy musieli za posiłek na pokładzie samolotu, możliwość rezerwacji konkretnego tego miejsca, pierwszeństwo wejścia na pokład czy możliwość zabrania ze sobą większego bagażu. Również obsługa na lotnisku — jeśli jest możliwa, nie będzie należała do najtańszych. Tanie linie lotnicze oferują również wypożyczenie samochodu lub hotelu na miejscu w pakiecie, ubezpieczenia, a nawet oferują kupno zdrapek czy innych przedmiotów na pokładzie samolotu.

Czy warto latać tanimi liniami lotniczymi?

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez osoby, które planują podróż samolotem lub wiedzą, że w najbliższym czasie będą latały dosyć często. Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, gdyż zależeć będzie ona od wielu czynników. Z pewnością, jeśli zależy nam na cenie samego dostania się do innej lokalizacji, tanie linie są bezkonkurencyjne. W niskiej cenie możemy podróżować praktycznie po całej Europie lub nawet w odleglejsze miejsca na świecie. Jeśli nie zależy nam również na komforcie, a jedynie na dogodnym i tanim połączeniu, lot do 2-3h również nie powinien być dla nas tak uciążliwy w niższym standardzie. Tanie linie lotnicze to też doskonały sposób na podróże typu low cost i niskobudżetowe wycieczkowe zwiedzanie świata. Tanie linie lotnicze są ciekawą alternatywą dla tradycyjnych linii. Z pewnością nie musimy obawiać się o niższy poziom bezpieczeństwa, a jedynie będziemy musieli zdecydować czy niższą jakość usługi jest do zaakceptowania i jest warta niższej ceny biletu.

info

Skorzystałeś z promocji? Polub nasz profil na lub skomentuj!

Jaka jest Twoja reakcja?

Super
0
Lubię to
0
Kocham
0
Zmieszany
0
Wrr
0
Piotr Kowalski
Jest poszukiwaczem prawdy. Spaceruje tam i z powrotem i poszukuje prawdziwej prawdy. Zadaję pytania. Robi to co lubi i jest wolnym człowiekiem.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może ci się też spodobać