W dzisiejszym artykule przybliżę wam wszelkie aspekty związane z przygotowaniem naszych środków transportu do zbliżającej się dużymi krokami zimy. Miesiąc listopad jest optymalnym czasem, w którym mamy dostatecznie czasu na przygotowanie się przed wszelkimi okolicznościami związanymi z zimową „aurą”.
Choć pogoda nas rozpieszcza to nie powinniśmy zapominać o odpowiednim przygotowaniu zwłaszcza silników diesla jak i benzyny, jak i też opon.
Na początek bezpieczeństwo, czyli prowadzenie pojazdu. Przygotowania należy od sprawdzenia układu hamulcowego i oraz zawieszenia pojazdu. Zużyte amortyzatory, luźne końcówki drążków bądź luzy na sworzniach wahaczy powodują, że nasze auto jest bardziej podatne na poślizg i niepotrzebne zachowania podczas prowadzenia.
Następna rzecz elektryka pojazdu. Akumulator w razie potrzeby, kiedy mało użytkujemy nasz sprzęt należy doładować do stanu. Wielu producentów zaleca wymianę średnio co 5 lat zwłaszcza w silnikach wysokoprężnych. Odpowiednia praca akumulatora to również sprawny alternator. Co za tym stoi układ, który go napędza. sprawdzany stan zużycie paska wielorowkowego, stan napinacza oraz rolek prowadzących. Pamiętajmy również o świecach zwłaszcza żarowych w dieslu.
Na kolejny ogień idzie układ paliwowy. Wymiana filtrów paliwa jest wskazana przed sezonem jak i po nim czyli odpowiedni 2 razy w roku. Silnik diesla lubi mieć czysty układ paliwowy, po zimie ponowną wymianą minimalizujemy zabrudzenia wytworzone zbierającą się wytworzoną parafiną. Stacje benzynowe z reguły są odpowiednio przygotowane w zimowe paliwo, choć pamiętajmy iż nie nigdy nie wyjeździmy naszego „letniego”paliwa do zera. Są też dodatki do „ropy” które zapobiegają wydzielaniu się parafiny, kiedyś ten sposób był eliminowany przez dodanie denaturatu do zbiornika o czym pamiętają bardziej doświadczeni kierowcy. Jeżeli dopuścimy już do zamarznięcia paliwa, sposobem na to jest ogrzewany garaż i pozostawienie samochodu przynajmniej na noc.
Układ chłodzenia też odgrywa istotną role. Należy bezwzględnie sprawdzić zwłaszcza po zakupie płyn chłodzący. Gdy nie jesteśmy pewni na czym jeździł poprzedni właściciel należy go wymienić. Pamiętajmy też o termostacie czy działa poprawnie i czy otwiera duży obieg.
Parowanie szyb to kwestia wymiany filtra kabinowego. Warto też wymienić wycieraczki, bądź ich pióra mały koszt, który bardzo wpłynie na naszą ergonomię. Kolejna sprawa to uszczelki, które warto zabezpieczyć różnego rodzaju preparatami na bazie silikonu.
Na sam koniec proponuję zaopatrzyć swój bagażnik w skrobaczkę, płyn do odmrażania szyb, miotełkę do śniegu oraz opcjonalnie przewodów do rozruchu samochodu w razie awarii/rozładowania naszego jak i też innego akumulatora. Na sam koniec chciałbym wam uświadomić ze samochód zimą nagrzewa się dłużej, zanim nie osiągnie optymalnej temperatury unikajmy gwałtownej reakcji na pedał przyśpieszenia.
Kolejna sprawa to opony. To najważniejszy element przygotowania samochodu przed zimą. Wymiana nie jest w Polsce obowiązkowa, ale zaleca się wymianę na tzw. „zimówki”. Producenci chętnie proponują opony wielosezonowe, którym też warto się przyjrzeć. Zasada jest taka, że opona powinna posiadać minimum 5 milimetrów bieżnika oraz odpowiednią datę produkcji. Wielu kierowców zwleka z tym czekając na pierwszy śnieg i stoi w wielogodzinnych kolejkach u wulkanizatora. Nic bardziej mylnego. Opony powinny zostać zmienione na letnie wtedy, gdy temperatura zbliża się do 10 C. W naszym klimacie najlepszy czas na wymianę opon to zwykle przełom października i listopada.
Chyba każdy kierowca widział widok samochodu na letnich oponach, które stoi w miejscu i nie jest w stanie jechać dalej na oblodzonej drodze. A za nim sznur samochodów. Nie jest to przyjemna sytuacja. Lepiej uniknąć jej i nie zwlekać z wymianą opon do pierwszych przymrozków.
Wymiana i zakup opon – Ile to kosztuje?
Ceny wymiany opon na zimowe są różne. Z reguł koszt nie jest niższy niż 60 PLN i nie wyższy niż 150 PLN w przypadku dużych 18-19 calowych opon.
Wiele osób przed sezonem zimowych musi dokonać zakupu nowych opon, dlatego też bardzo ważne jest to, aby wybrać profesjonalnego sprzedawcę. Część z nich z pewnością szuka różnego rodzaju promocji i okazji z tym związanych. Jednym z serwisów internetowych, które regularnie oferują zniżki i promocje na zakup opon zimowych w atrakcyjnych cenach jest Allegro.
Oferta sprzedawców jest bogata, a ceny opon zimowych oferowanych przez nich są dość atrakcyjne w stosunku do innych sklepów internetowych i sprzedaży stacjonarnej np. u wulkanizatorów. Najtańsze nowe opony zimowe na Allegro można zakupić już w cenie 65 PLN (bieżnikowane). Zakup najpopularniejszych opon zimowych w Polsce – Dębica Frigo 2 to wydatek od 130 PLN / szt.
Niewątpliwą zaletą zakupów opon zimowych na Allegro jest możliwość zakupu opon na raty 0%, darmowa dostawa (w przypadku zakupu opon to duża oszczędność) i możliwość obniżenia ceny o dodatkowe kupony, w tym kupony wygenerowane za monety Allegro. 20 zgromadzonych monet to kupon o wartości 20 PLN do wykorzystania na zakupy za minimum 50 PLN. Kupon można wygenerować w dowolnym momencie i ważny jest on na koncie przez kolejne 2 tygodnie.
Raty 0% na Allegro załatwiane są w 100% online i nie ma konieczności wysyłania dokumentów. Po wybraniu tej opcji podczas składania zamówienie wszelkie formalności są załatwiane przed monitorem komputera, a cały proces trwa nie dłużej niż 15 minut. Dzięki ratom można zrobić zakupy nawet wtedy, gdy nie masz środków. Istnieje możliwość rozłóż płatność na 3, 5, 6, 10, 12, 15 lub 20 nieoprocentowanych rat.
DYSKUSJA