Za darmo

Zostań dawcą i odbierz darmowy zestaw rejestracyjny

zostań dawcą odbierz darmowy pakiet rejestracyjny od dkms

DYSKUSJA

O tym jak ważne są przeszczepy szpiku nie trzeba przekonywać. Regularnie wykonywane są takie przeszczepy i non stop poszukiwani nowi dawcy by zwiększyć prawdopodobieństwo pomocy chorym.

Rejestracja jako dawca szpiku jest niezwykle istotna z powodu swojej bezpośredniej możliwości ratowania życia. Ta prostolinijna i szlachetna forma pomocy może okazać się decydująca dla osób cierpiących na poważne choroby krwi, takie jak białaczka czy chłoniak. Jako potencjalny dawca masz szansę stać się źródłem nadziei dla kogoś, kto desperacko potrzebuje przeszczepu szpiku, co może oznaczać szansę na wyzdrowienie i dalsze szczęśliwe życie.

Proces rejestracji jest względnie prosty i niewymagający dużego wysiłku. Zazwyczaj polega na pobraniu próbki krwi lub wymazu z wacikiem, aby określić zgodność tkankową z osobami potrzebującymi przeszczepu. Dodatkowo, możliwość rejestracji online sprawia, że cały proces staje się bardziej dostępny dla potencjalnych dawców, eliminując zbędne bariery administracyjne.

Ponadto, bycie dawcą szpiku to nie tylko wyjątkowa szansa na uratowanie życia, ale również uczestnictwo w postępie medycyny. Rejestracja jako dawca wspiera badania medyczne i rozwój leczenia wielu chorób krwi. Twój wkład może mieć znaczący wpływ na rozwój terapii i poprawę szans na wyzdrowienie dla obecnych i przyszłych pacjentów. W rezultacie, rejestracja jako dawca szpiku to nie tylko akt empatii, ale także inwestycja w postęp medycyny, która może zmienić czyjeś życie na lepsze.

W związku z poszukiwaniem nowych dawców szpiku fundacja DKMS rozpoczęła kampanię, w której ułatwia i skraca proces rejestracji dawcy do minimum. Na specjalnej stronie internetowej można zamówić darmowy zestaw rejestracyjny dawcy, dzięki któremu otrzymuje się pełen pakiet informacji oraz zestaw do wykonania wymazu.

Samym dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący nie mniej niż 50 kg i o wskaźniku masy ciała nie wyższym niż 40 BMI. Nie można też chorować na choroby układu sercowo naczyniowego, nowotwór, choroby zakaźne, autoimmunologiczne, układu nerwowego, krwi i szpiku. Nie można mieć też wykonanych transplantacji.


Jak pobierane są komórki do przeszczepu szpiku?
Istnieją dwie metody pozyskania krwiotwórczych komórek macierzystych.

Pierwsza z nich to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (tzw. pobranie peryferyczne, afereza). Metoda ta stosowana jest w 80% przypadków. Zazwyczaj wiąże się ona z jednodniową wizytą w klinice pobrania. W przypadkach kiedy w ciągu jednego dnia nie uda się zebrać wystarczającej ilości komórek macierzystych, konieczne jest powtórzenie procesu kolejnego dnia.

Drugą metodą jest pobranie komórek macierzystych z talerza kości biodrowej. Metoda ta wiąże się z 2-3 dniowym pobytem w szpitalu ze względu na konieczność znieczulenia ogólnego.

Po pozytywnie przeprowadzonej rejestracji należy wykonać wymaz i odesłać go na wskazany adres fundacji. Wówczas zostanie on przebadany pod kątem genetycznym i jeśli wszystko będzie w porządku, osoba jest wpisywana do bazy dawców szpiku. Wówczas otrzymuje się kartę dawcy, a w przypadku brania udziału w przeszczepie można liczyć na okolicznościowy medal.

O Fundacji DKMS

Fundacja DKMS działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit. Posiada również status Organizacji Pożytku Publicznego. W ciągu 8 lat w Polsce udało się zarejestrować ponad 970 tysięcy potencjalnych Dawców.

Zostań dawcą i zamów pakiet rejestracyjny info

Skorzystałeś z promocji? Polub nasz profil na lub skomentuj!

Jaka jest Twoja reakcja?

Super
0
Lubię to
0
Kocham
0
Zmieszany
0
Wrr
0
Piotr Kowalski
Jest poszukiwaczem prawdy. Spaceruje tam i z powrotem i poszukuje prawdziwej prawdy. Zadaję pytania. Robi to co lubi i jest wolnym człowiekiem.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może ci się też spodobać

Więcej w:Za darmo