
O tym jak ważne są przeszczepy szpiku nie trzeba przekonywać. Regularnie wykonywane są takie przeszczepy i non stop poszukiwani nowi dawcy by zwiększyć prawdopodobieństwo pomocy chorym.
W związku z poszukiwaniem nowych dawców szpiku fundacja DKMS rozpoczęła kampanię, w której ułatwia i skraca proces rejestracji dawcy do minimum. Na specjalnej stronie internetowej można zamówić darmowy zestaw rejestracyjny dawcy, dzięki któremu otrzymuje się pełen pakiet informacji oraz zestaw do wykonania wymazu.
Samym dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący nie mniej niż 50 kg i o wskaźniku masy ciała nie wyższym niż 40 BMI. Nie można też chorować na choroby układu sercowo naczyniowego, nowotwór, choroby zakaźne, autoimmunologiczne, układu nerwowego, krwi i szpiku. Nie można mieć też wykonanych transplantacji.
Jak pobierane są komórki do przeszczepu szpiku?
Istnieją dwie metody pozyskania krwiotwórczych komórek macierzystych.
Pierwsza z nich to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (tzw. pobranie peryferyczne, afereza). Metoda ta stosowana jest w 80% przypadków. Zazwyczaj wiąże się ona z jednodniową wizytą w klinice pobrania. W przypadkach kiedy w ciągu jednego dnia nie uda się zebrać wystarczającej ilości komórek macierzystych, konieczne jest powtórzenie procesu kolejnego dnia.
Drugą metodą jest pobranie komórek macierzystych z talerza kości biodrowej. Metoda ta wiąże się z 2-3 dniowym pobytem w szpitalu ze względu na konieczność znieczulenia ogólnego.
Po pozytywnie przeprowadzonej rejestracji należy wykonać wymaz i odesłać go na wskazany adres fundacji. Wówczas zostanie on przebadany pod kątem genetycznym i jeśli wszystko będzie w porządku, osoba jest wpisywana do bazy dawców szpiku. Wówczas otrzymuje się kartę dawcy, a w przypadku brania udziału w przeszczepie można liczyć na okolicznościowy medal.
O Fundacji DKMS
Fundacja DKMS działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit. Posiada również status Organizacji Pożytku Publicznego. W ciągu 8 lat w Polsce udało się zarejestrować ponad 970 tysięcy potencjalnych Dawców.