Poradniki zakupowe

Zwyczaje zakupowe Polaków: Co i jak najczęściej kupujemy?

logotyp zakupersi

DYSKUSJA

Rok 2020 przyniósł duże zmiany w handlu. Wzrosło zainteresowanie pewnymi produktami, jak na przykład legendarny papier toaletowy. Wiele zyskała również branża e-commerce. Dziś sytuacja powoli wraca do normy, jednak warto pochylić się nad tym, jakie decyzje zakupowe podejmują Polacy – i dlaczego to robią. To niezwykle cenna wiedza dla wszystkich sprzedawców – niezależnie od tego, czy działasz w świecie online czy offline. Jakie produkty cieszą się zatem największym zainteresowaniem wśród Polaków? Co najczęściej kupujemy w sieci, a co w sklepach stacjonarnych? Co zachęca nas do zakupów w sieci, a co od nich powstrzymuje? Zapraszamy do lektury!

Co najczęściej kupują Polacy (stacjonarnie)?

Prawdopodobnie nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że najchętniej kupowanymi produktami są artykuły spożywcze. Z badania Payback Opinion Poll wynika, że aż 29% Polaków kupuje produkty spożywcze codziennie. A ponad połowa robi to kilka razy w tygodniu. Czy poświęcają na to dużo czasu? Raczej nie. 79% konsumentów twierdzi, że na zrobienie zakupów spożywczych wystarcza im godzina.

A co jest dla nas czynnikiem decydującym o wyborze konkretnego produktu? Rzecz jasna, cena – odpowiedziało tak aż ¾ badanych. Na dalszych miejscach uplasowały się takie kwestie, jak jakość produktu czy promocje.

Jak wskazują jednak specjaliści z agencji Miromind, to sprzedaż internetowa przeżywa teraz najciekawszy czas. Powoli otwieramy się też na kupowanie produktów spożywczych w sieci. Sprawdźmy więc, jak i co kupują najchętniej internauci.

Sprzedaż przez Internet = przyszłość

Przez sytuację wywołaną pandemią koronawirusa branża zakupów online notuje ogromne wzrosty. Jak mówi Minister Finansów, Tadeusz Kościński: „W ubiegłym roku wartość polskiego handlu internetowego przekroczyła 50 mld zł. W tym roku jest duża szansa, że przekroczy 100 mld zł. Według prognoz, w kolejnych 5 latach handel w Internecie będzie rósł o 20% rok do roku”.

Dysponujemy również danymi z najnowszego raportu E-commerce w Polsce 2020. Dzięki nim wiemy, że dziś zakupy online robi 7 na 10 polskich internautów. To bardzo imponująca liczba, zważywszy na to, że w naszym kraju z Internetu korzysta ponad 28 milionów osób.

Kto kupuje w Internecie?

Podkreślimy raz jeszcze, że w sieci kupuje 73% polskich internatów. Oznacza to przyrost o 11 punktów procentowych w stosunku do ubiegłego roku. Bez wątpienia wpływ na te wartości ma okres pandemii i związane z nią obostrzenia.

Jak dowiadujemy się ze wspomnianego raportu, większość e-kupujących ocenia swoją sytuację materialną średnio (54)% lub dobrze (40%). Są to przede wszystkim osoby z miast (łącznie 75%). Jeżeli chodzi o wiek, dominują osoby w przedziale od 35-49 lat (32%), tuż za nimi są osoby 50+ (28%), a troszkę dalej internauci w wieku 25-34 lata (22%).

Co skłania nas do zakupów online? To przede wszystkim możliwość ich robienia przez 24 godziny na dobę, brak konieczności jechania do sklepu oraz nieograniczony czas wyboru produktów.

Gdzie kupujemy?

72% internautów deklaruje, że kupuje w polskich sklepach internetowych. Do zakupów w zagranicznych e-sklepach przyznaje się 30% użytkowników internetu. Z kolei jako najpopularniejszy serwis do zakupów online znakomita większość ankietowanych (82%) wymienia Allegro.

Z jakich urządzeń korzystamy, kupując w sieci?

Najpopularniejszym urządzeniem wykorzystywanym w do robienia zakupów w Internecie jest laptop (80%). Dalej uplasował się telefon/smartfon (69%) oraz komputer stacjonarny (50%). Co ciekawe, wśród najmłodszych respondentów (15-24 lata) największą popularnością cieszą się zakupy online dokonywane za pośrednictwem telefonu – wskazało go aż 92%.

Zakupy online? To nie dla mnie

Pora przyjrzeć się 27 procentom internautów, którzy stronią od zakupów online. Dlaczego zajmują takie stanowisko? Jako najczęstszą przyczynę niekupowania w sieci wskazują oni potrzebę fizycznego kontaktu z produktem – twierdzi tak 43% ankietowanych. Co mogłoby ich skłonić do zakupów online w przyszłości? Przede wszystkim niższe ceny produktów i dostawy oraz bezpieczniejsze formy dokonywania płatności.

Wśród osób niekupujących w sieci dominują przedstawiciele grupy wiekowej 50+ (43%), za nimi są osoby w wieku 35-49 lat (34%). Większość z nich ocenia swoją sytuację materialną jako średnią (63%). O dobrobycie możemy mówić tylko w 23% przypadków.

Jakie produkty najchętniej kupujemy w Internecie?

Znasz już podstawowe cechy internautów robiących zakupy online. Wiesz też, jakie urządzenia wykorzystują do tego celu. Przyjrzyjmy się teraz najczęściej kupowanym przez nich kategoriom produktów*, a są to:

darmowe gadżety wyprawka dla dziecka Bebiko
 • odzież, akcesoria i dodatki (69%),
 • obuwie (58%),
 • kosmetyki i perfumy (57%),
 • książki, płyty, filmy (56%),
 • bilety do kina, teatru (51%),
 • sprzęt RTV/AGD (48%),
 • produkty farmaceutyczne (47%),
 • odzież sportowa (46%),
 • artykuły dziecięce, zabawki (43%),
 • telefony, smartfony, tablety, akcesoria GSM (42%),
 • podróże, rezerwacje (38%),
 • meble i wystrój wnętrz (35%),
 • sprzęt komputerowy (34%),
 • samochody i części samochodowe (34%),
 • multimedia (aplikacje, e-booki itd.) (33%),
 • gry komputerowe (31%),
 • produkty spożywcze (30%),
 • biżuteria (29%),
 • ubezpieczenia (29%),
 • materiały budowlane i wykończeniowe (24%),
 • oprogramowanie komputerowe (22%),
 • artykuły dla kolekcjonerów (12%).

*Cały czas powołujemy się na dane z raportu E-commerce w Polsce 2020.

E-commerce rośnie w siłę, czyli kilka słów na zakończenie

Najciekawszy wniosek z analizy zachowań zakupowych Polaków to fakt, że ponad 20 milionów z nich dokonuje zakupów w sieci. Prognozowane wzrosty branży e-commerce możemy więc uznać za jak najbardziej realne. Czy oznacza to, że sklepy internetowe zastąpią stacjonarne? W 100% prawdopodobnie nie. Warto mieć jednak na uwadze, że e-handel ma się teraz po prostu znacznie lepiej niż tradycyjna sprzedaż. Warto w tym miejscu wspomnieć o zamknięciu galerii handlowej Sukcesja w Łodzi czy zamykaniu salonów stacjonarnych sieci Empik na rzecz inwestowania w e-commerce. Jak się okazuje, świat cyfrowy to przyszłość – również w kwestii zakupów.

info

Skorzystałeś z promocji? Polub nasz profil na lub skomentuj!

Jaka jest Twoja reakcja?

Super
0
Lubię to
0
Kocham
0
Zmieszany
0
Wrr
1
Piotr Kowalski
Jest poszukiwaczem prawdy. Spaceruje tam i z powrotem i poszukuje prawdziwej prawdy. Zadaję pytania. Robi to co lubi i jest wolnym człowiekiem.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może ci się też spodobać